Klasyki: Worms

Seria gier o walecznych robaczkach to element dzieciństwa zarówno starszych jak i młodszych graczy. Pierwsza część Wormsów ukazała się na rynku w 1995 roku i od tego czasu wciąż zdobywa nowych odbiorców. Najnowszy dodatek do serii ukazał się w 2020 roku pod tytułem Worms Rumbie.

Rozgrywka

Worms to gra strategiczna rozgrywana w turach. Podczas rozgrywki sterujemy drużyną czterech dżdżownic, których zadaniem jest zlikwidowanie robaków drużyny przeciwnej. Plansze generowane są losowo, jednak w pierwszej grze wszystkie są w 2D.

Do dyspozycji mamy przeróżne bronie: od granatów i dynamit aż po bazookę i znany fanom Monty Pythona święty granat ręczny. Oprócz klasycznych broni dostępne są również wymysły wyobraźni twórców gry; jak na przykład wybuchająca owca czy niezwykle groźna bomba bananowa.

Podczas rozgrywki przemieszczamy nasze robaczki po czasami naprawdę skomplikowanym terenie i usiłujemy wyeliminować drużynę przeciwnika. Żeby zadanie nie było zbyt łatwe przy każdym ataku należy wziąć pod uwagę ustawienie własnych dżdżownic, kąt wystrzału czy nasilenie i kierunek wiatru. Przemyślenie kolejnych ruchów jest niezwykle ważne, gdyż możliwe jest zlikwidowanie własnych „żołnierzy”. Zarówno poprzez nieuważny atak, rykoszet czy zawalenie się terenu i utopienie nadprogramowych robaczków.

Tworzenie gry i odbiór wśród graczy

Pierwsza wersja gry wydanej rok później jako Worms, w fazie projektu znana była jako Total Wormage. Jej twórca, Andy Davidson zainspirowany grą Scorched Earth; w której gracz porusza się czołgiem i jego zadaniem jest zlikwidowanie innych pojazdów. Davidson przeniósł podrasował pomysł rozgrywki, zamieniając przy okazji pojazdy opancerzone na dżdżownice z bronią.

Programista początkowo startował z projektem gry w konkursie magazynu „Amiga Format”. Miał nadzieję, że zgłoszenie wygra tytuł najlepszej gry napisanej w języku BASIC. Niestety projekt nie został doceniony w konkursie, jednak wzbudził zainteresowanie studia Team17. Ponieważ gra na system Amiga była już utworzona, studio rozpoczęło prace nad konwersją na inne platformy. I tak już w 1995 pierwsze Wormsy ukazały się na MS-DOS, PlayStation oraz oczywiście Amigę. Z czasem wprowadzono również możliwość gry na konsolach Atari, Sega oraz Nintendo.

Gra już po debiucie zbierała pozytywne recenzje, głównie dzięki ciekawie prowadzonej rozgrywce i dobrze przemyślanym poziomom. Recenzenci europejscy chwalili realizację i ciekawy pomysł, amerykanie zaś początkowo uważali Wormsy za zbyt skomplikowane i wręcz dziwaczne.