Lynx był pierwszą przenośną konsolą gier wideo, która posiadała kolorowy oraz podświetlany ekran. Obie te rzeczy były zupełną nowością na rynku przenośnych konsol. Prototyp urządzenia powstał już w 1987 roku, jednak finalny produkt pojawił się kilka miesięcy po premierze Gamę Boya, w 1989 roku.
Historia powstania
Początkowo to nie Atari, a Epyx miało wypuścić konsolę. Pierwowzór powstał w 1987 roku i nazwano go Handy. Jednak problemy finansowe firmy uniemożliwiły produkcję urządzenia. Twórcy rozpoczęli więc współpracę z firmą, która miała na swoim koncie stacjonarne konsole. Fuzja z Atari miała zapewnić produkcję Lynxa przez firmę, Epyx był za to odpowiedzialny za zapewnieniem oprogramowania. Premiera konsoli miała miejsce 11 września 1989 roku w USA; do Polski dotrze dopiero w 1991 roku, gdy w Stanach pojawi się ulepszona wersja urządzenia, Lynx II.
Projekt wyprzedzający swoje czasy?
Trzeba przyznać, że Lynx był doprawdy nowatorskim urządzeniem. Jako pierwsza na świecie wyposażona była w kolorowy wyświetlacz, nowością było również podświetlenie ekranu. Aby zapewnić przyjemność rozgrywki dla każdego, konsolę można było obrócić do góry nogami. Dzięki temu zarówno osoby prawo jak i leworęczne mogły bez problemów prowadzić rozgrywki. Dla zapewnienia zabawy wieloosobowej, Lynx umożliwiał grę sieciową aż dla siedemnastu graczy. Posiadł również zaawansowany, szczególnie jak na przenośną konsolę procesor.
Jednak wszystkie te rozwiązania łączyły się nierozerwalnie z minusami. Przede wszystkim największym minusem była wysoka cena urządzenia. Za dobrą jakość i technologię trzeba wiele zapłacić, jednak na rynku pojawiało się coraz więcej tańszych konsol. Być może cena byłaby w stanie obronić się, gdyby nie pojawiające się problemy z czasem działania Lynxa.
Wielu graczy skarżyło się na bardzo szybkie zużycie prądu, które pozwalało na jedynie od 3 do 5 godzin rozgrywki. Niestety, zaawansowana technologia potrzebuje zasilania- jednak nie powinno się to odbywać kosztem zabawy. W 1991 roku na rynek wypuszczono ulepszoną wersję, Lynx II. Posiadał on nową obudowę oraz lepszy układ zasilający. Nowością było za to dodanie dźwięku stereo.