Sztandarowym przykładem gry MMO, która z czasem przeniosła się w pełni na model free-to-play z opcją ewentualnej płatnej subskrypcji jest Star Wars: The Old Republic. Ta produkcja została zaprojektowana, by zawalczyć z największymi tuzami gatunku, takimi jak chociażby World of Warcraft. Rzeczywistość okazała się niestety rozczarowująca dla twórców, bo gra nie zyskała tak ogromnej popularności jak przewidywano i musiała uznać wyższość absolutnie niezrównanego „WoWa”. Oznaczało to właśnie przejście na moduł w pełni darmowy dla graczy i z punktu widzenia jednostki była to niesamowita decyzja, ponieważ tym samym otrzymaliśmy całkowicie za darmo grę, która była tworzona z zamiarem przymuszenia graczy do płacenia za nią sowitego abonamentu, co miała wynagrodzić naturalnie zawartość, bowiem budżet tej gry wynosił ponad dwieście milionów dolarów i to było widać dosłownie na każdym możliwym kroku. Dzisiaj Star Wars: The Old Republic ma bardzo wierną i zaangażowaną społeczność, która umożliwia przeżycie wydarzeń z gry w taki sposób, w jaki przewidywali to twórcy, bez najmniejszych obaw o to, że serwery będą świecić pustkami, nawet pomimo wielu lat od premiery.
Ciekawymi przykładami gier MMO są te oparte na bardzo znanych markach fantasy, które jednak posiadały niemal wyłącznie doświadczenia przeznaczone dla jednego gracza. Fascynowały jednak graczy samą perspektywą spędzenia przygody wspólnie w niezwykłych, fantastycznych i charakterystycznych światach. Podstawowym przykładem takiej gry jest bezsprzecznie The Elder Scrolls: Online, czyli gra stworzona na podstawie świata rozwijanego przez Bethesda Game Studios na przestrzeni ponad dwóch dekad. Ambicją tej produkcji jest przedstawienie graczom całego kontynentu, na którego częściach toczyła się akcja pięciu wcześniejszych przedstawicieli marki, na czele z niezwykle popularnym „Skyrimem”. Duże aktualizacje są dostarczane co kilka miesięcy, a te mniejsze o wiele częściej, dzięki czemu w grze ciągle jest co robić i regularnie dostarczana jest do niej ogromna ilość interesującej zawartości. Inną grą bazującą na znanym uniwersum fantasy jest natomiast Neverwinter, wydana w 2013 roku gra MMO, opierająca swoją fabułę na miejscach znanych z kultowej serii Neverwinter Nights. Ta produkcja dysponowała nieco mniejszym budżetem i nie odniosła spektakularnego sukcesu, ale nadal jest bardzo ciekawym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów marki.
Niestandardową grą MMO jest natomiast EVE Online, która zdecydowała się odejść od typowych dla tego typu gier uniwersów fantasy i osadzić swoją grę w kosmosie w całkowicie futurystycznym anturażu. Wrażenie robi ogromna swoboda rozgrywki i złożoność mechanik: możemy spełniać się w tej grze na wiele rozmaitych sposobów, nie tylko poprzez walkę, ale i na przykład handel czy dyplomację. Gra posiada jedyną w swoim rodzaju społeczność, która na bieżąco rozwija uniwersum gry i tworzy własne frakcje, zażarcie walczące o dominację w całej galaktyce, w obrębie której toczy się gra.